ככה זה לאהוב את עצמך

חוסר אהבה עצמית הוא מצב שעלול להיגרם כאשר אדם מנסה למצוא אישור סביבתי לכל התנהגות שלו.

כאשר יש דיסוננס בין הרצון האישי שלנו לבין מה שאנו מצפים שהסביבה תקבל, אנחנו עשויים לחוש דחויים מעצמנו, דבר אשר עשוי להיות מוקרן גם לסביבתנו, וכך להפוך לנבואה המגשימה את עצמה.

הטריק פה, הוא לעשות את השינוי בראש. להשתחרר מכבלי ה”מה יגידו?” ולקבל קודם כל את עצמנו עבור מי שאנחנו באמת. גם אם יש איזו פעילות שאנו מבצעים למען הזולת, יש להסתכל עליה בצורה עניינית ולא לצפות לתגובה מהסביבה. כאשר נגיע ליכולת הזו, האהבה העצמית תעמוד בזכות עצמה ולא תהיה תלויה בסביבה, או בגרומים חיצוניים.

אנשי מרכז הסיוע עצת נפש מדגישים כי העדר אהבה עצמית, אינו מעיד על בעיה אישיותית, אלא זהו מכשול שיש לחקור וללבן עם עצמך. רק כך תוכל להגיע לאהבה עצמית אמיתית.

פורסם בקטגוריה מאמרים כלליים, שיפור מצב רוח | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

מהן הסיבות להתמכרות למין?

גם בימינו, עם כל הטכנולוגיה והידע הנרחב של החוקרים בכל תחום, אין סיבה אחת עיקרית להתמכרות למין וסקס. עם זאת, ניתן בעזרת גורמים משניים להגיע ללב הבעיה, כך שניתן להבין מהיכן צצה ההתמכרות.

סמארטפון, שעון חכם, טאבלט וריבוי מכשירים טכנולוגיים הופכים אותם לנגישים מאד, כאשר הרוב המכריע שלהם מחוברים לאינטרנט, וכפועל יוצא מכך גם לאתרים פורנוגרפיים, או אתרים בעלי אופי מיני. עם זאת, עדיין ניתן למצוא חומרים אלו במקומות שונים מלבד האינטרנט, כמו מודעות בעיתונים או כרטיסי ביקור המציעים פיתויים וגירויים מיניים בתמורה לתשלום.

אמצעים אלו מוגדרים בפני המומחים כמקור משיכה עצום, כיוון שהם נגישים ומוצעים לצריכה בצורה דיסקרטית וחסויה. בהמשך לכך, אמצעים אלו פוגעים בבעלי ההתמכרות המינית המנסים להתמודד עם ההתמכרות ולהימנע ממנה, כאשר הם מדרדרים את אותם אנשים להרס עצמי ובעיות נפשיות. מכאן שלתעשיית המין חלק גדול בהרס החיים של אנשים, וביצירה של מכורים חדשים למין, המוגדרים כאובססיביים למין.

ישנם מכורי מין רבים שעברו הטרדה מינית בעברם הקרוב או הרחוק

ישנם מכורי מין רבים שעברו הטרדה מינית בעברם הקרוב או הרחוק, כאשר חלקם לא זוכרים את האירוע בכלל או מודעים אליו. הטרדה נפשית או פיזית זו שנעשה גם בסביבה מוכרת ורגילה, מייצרת התפתחות מינית בעייתית שפוגעת בחייו של המכור. בנוסף, ישנו קשר בין מקרי דיכאון והתמכרו מינית, אם כי הוא טרם הוכח והובהר.

המכורים למין סובלים מיחסים רעועים והרוסים עם בני משפחה קרובים ובן/בת הזוג, האווירה בתא המשפחתי ובבית אינה נעימה. הם אינם מעניקים חום ואהבה לסובבים אותם, והם סובלים מ”נכות רגשית”. המערכת הרגשית נמצאת בבעיה, ולכן ההתמכרות למין נוצרת.

מרכז הסיוע “עצת נפש” הוא ארגון העוזר למתמודדים עם התמכרות לפייסבוק ולאינטרנט, נטיות הומוסקסואליות, אובססיות ודחפים מיניים והתמכרותיים.

פורסם בקטגוריה התמכרות למין, מאמרים כלליים | כתיבת תגובה

10 סימנים שאתם סובלים מהתמכרות מינית

כיצד תדעו האם אתם סובלים מהתמכרות מינית? “עצת נפש” עם 10 סימנים שיעזרו לכם לעשות את האבחון הראשוני.

 1. האם לדעתך גירויים מיניים שולטים בך ובתהליך קבלת ההחלטות שלך?
 2. האם ההתנהגות המינית נובעת מתוך שעמום או מתח נפשי?
 3. האם בעקבות ההתנהגות המינית אתה חש בדיכאון או רגשות אשמה?
 4. האם ההתנהגות המינית מפריעה בקשר עם בן או בת הזוג?
 5. האם הצורך בסיפוק מיני מביא להזנחת נושאים חשובים כמו התפקוד במקום עבודה או הטיפול במשפחה?
 6. האם ההתנהגות המינית הובילה אותך לעבור על החוק?
 7. האם לאחרונה שמת לב להחמרה בצורך לסיפוק מיני?
 8. האם אתה חש צורך לאתר נשים נוספות על אף שאתה כבר נמצא בקשר זוגי קבוע?
 9. האם ההתנהגות המינית גרמה לך לשקר או לנהל חיים כפולים?
 10. האם אתה עוסק בפעילות מינית לעתים קרובות בתדירות בלתי רגילה?

כאמור, השאלות הנ”ל נועדו לאבחון ראשוני בלבד של ההתמכרות. לבדיקה מעמיקה יותר של מצבך, מומלץ ליצור קשר עם קו הסיוע של “עצת נפש”.

פורסם בקטגוריה התמכרות למין | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

איך תדע האם אתה מכור לאינטרנט?

כולנו משתמשים באינטרנט מסיבה כזו או אחרת, בין אם במסגרת העבודה, שמירת קשר עם היקרים לנו או פשוט בשביל הכיף. אבל איך יודעים מתי השימוש המרובה שלנו באינטרנט עובר את גבול הטעם הטוב והופך להתמכרות הרסנית?

כדי לענות על השאלה המורכבת הזו, החוקר ק. יאנג גיבש הגדרה להתמכרות לשימוש באינטרנט על בסיס שישה סימפטומים מרכזיים:

 1. גלישה באינטרנט במשך יותר מ-6 שעות לאורך היום על בסיס יומי.
 2. אם אין לכם גישה לאינטרנט, אתם מוצפים בתחושות של אי נחת, רוגז, ואפילו חרדה. תחושות אלה עלולות להוביל לסערת רגשות, שנובעת מתוך צורך אובססיבי של מכור לאינטרנט להתעדכן ולדעת על כל דבר שקורה ברשת. סערת הרגשות הזו נעלמת ומוחלפת בהתרגשות גדולה לקראת השימוש הבא באינטרנט.
 3. רצון עז לגלוש שעות רבות באינטרנט בשביל תחושת סיפוק. הצורך רק הולך ומתגבר עם חלוף הימים.
 4. חוסר יכולת של המכור להפסיק, לשלוט או להפחית את מינון השימוש שלו באינטרנט.
 5. פגיעה בקשרים החברתיים של של המכור עד לרמה של ניתוק היחסים. מכור לאינטרנט עלול להביע נכונות להתרחק מיקריו ולזנוח את הקשר שלו עם העולם, כל זאת כדי לתעדף את הצורך שלו לקבלת סיפוק על ידי גלישה ממושכת באינטרנט. הקשרים שעלולים להיפגע הם מגוונים ויכולים לנוע החל מזניחת ההשקעה במקום העבודה ועד לפגיעה בתא המשפחתי.
 6. אתם משתמשים בגלישה באינטרנט כאמצעי בריחה מפני הבעיות שלכם בעולם המציאות. לפעמים הבעיות הללו מלוות בתופעות כמו דיכאון, אך הן אינן מטופלות ואינן מאובחנות.

אם אחרי קריאת המדריך הנ”ל עניתם בחיוב על לפחות חלק מהסעיפים, מומלץ לפנות בהקדם לייעוץ אצל מומחה שיאבחן האם קיימת בעיה וינחה אתכם כיצד לפתור אותה לפני שתגרמו נזק לעצמכם או ליקרים לכם.

פורסם בקטגוריה התמכרות לאינטרנט | עם התגים , , | כתיבת תגובה

איך הפכה ההתמכרות למייל למגיפה כלל עולמית?

מי מאיתנו עוד לא שמע על התופעה שנקראת התמכרות לאינטרנט או לסמאטרפון? כנראה שאף אחד. מה לגבי התמכרות למייל? מסתבר שמדובר בתופעה מוכרת בעיקר בקרב אנשי עסקים, המאפשרים לעבודה להשתלט על חייהם.

להמשיך לקרוא

פורסם בקטגוריה התמכרות לאינטרנט, מאמרים כלליים | עם התגים , | כתיבת תגובה